Cestování po Rusku a Mongolsku
Níže Vás seznámím o mé cestě po Rusku a Mongolsku, která byla, co se stylu cestování týče trochu jiná, než by se dalo očekávat. Cestováním po Rusku myslím po zemi a ne tedy na ruský způsob. Cesta, která proběhla, trvala necelý měsíc a vlastně již od počátku byla bez jasného cíle, tedy nevěděli jsme, kam až dojedeme, kdy kam dojedeme ani kde vlastně budeme bydlet a jakým dopravním prostředkem cestovat. Také jsme neměli nikde žádný kontakt ani osobu, na kterou bychom se mohli v případě nějaké události obrátit. Ale popořadě.
Jak tedy dovolená v Rusku a Mongolsku začala.
Hlavním cílem celé cesty z počátku byla myšlenka někdy v životě podívat se na jezero Bajkal. Úplně první nápad bylo dojet na Bajkal vlastním vozem. Při teoretickém plánování cesty a výběru měst, kde bychom mohli přenocovat a časovém rozvržení celé cesty, to moc dobře nevycházelo. Cesta jako taková by trvala většinu času, který jsme na celou dovolenou měli, nehledě na to že bychom musely během cesty alespoň jednou udělat servis vozu, což znamená povinná výměna olejů a podobně. Další překážkou mohla být nečekaná porucha vozu, což by mohlo celou cestu zhatit a dorazit na Bajkal by se nám vůbec nemuselo podařit. Po nějaké době jsme tuto koncepci opustili a začali se věnovat možnosti dopravit se na Bajkal letadlem a poté cestovat místní dopravou jak jen to půjde. Tuto možnost jsme nakonec také zvolili. Z původně plánovaných tří cestovatelů jsme zůstali pouze dva a také ve dvou jsme celou cestu absolvovali.
Kam všude jsme se až dostali.
V krátkosti nastíním, kam se nám podařilo v rámci dovolené dojet. Přílet jsme měli do města Irkutsk, ze kterého jsme dále cestovali do města Ulan Ude, z tohoto města jsme dojeli do Ulan Bátaru a z Ulan Bátaru do města Bajanchongor. Z města Bajanchongor dále do mongolských hor mezi místní pastevce u kterých jsme chvíli přebývali ve stanu. Poté více méně podobnou cestou nazpět do města Irkutsk, ze kterého přes Moskvu letecky zpět do Prahy.
Příprava na cestu
Pokud se chystáte na cestu a nebudete využívat služeb cestovní kanceláře, u které máte zajištěno ubytování, plán cesty, delegáta, překladatelské služby, pojištění, dopravu a tak dále, je třeba přípravě věnovat pozornost a snažit se podchytit vše důležité. Musíte si ještě před odjezdem zajistit víza, pojištění, letenky a v nejlepším případě alespoň první hotel na několik dní po příletu. Pokud toto vše máte, stačí jen se těšit na cestu.
Co vše vzít sebou?
Pokud budete cestovat jako mi, nemáte více než jeden batoh a tam musíte dostat vše, co budete potřebovat. Jelikož je možné, že budete nuceni dosti chodit se vším, co máte na cestu, je výběr velmi omezený. Výhodou je, že se jedná o cenově příznivou destinaci a tak určité potřebné věci jako například spodní prádlo si po cestě můžete dokoupit na trhu a není to nijak drahé a váš rozpočet to nenaruší. V některých hotelech si můžete nechat vyprat, dále také na pračku narazíte u privátního ubytování. Co jsme si nebrali, byl klasický fotoaparát nebo notebook a tak dále. Tyto věci se vám dosti pronesou a spíše než užitek s nimi budete mít starosti. Takže na cestu sbalíte pouze ty nejnutnější věci, jako jsou kalhoty, kraťasy, lehká podzimní bunda (počasí se dosti mění a opravdu jsem byl rád, že jsem ji měl), mikina, spodní prádlo, hygienické potřeby, ručník a pár dalších drobností. Batoh je plný a víc se vám tam nevejde a ani víc věcí nechcete, jelikož by se vám to poté dosti proneslo. Je třeba myslet na to, že v místě je možné koupit opravdu vše jak zde v obchodech, pokud tedy přijdete na to, že vám něco chybí, bez problémů to seženete.
Kolik to asi tak stojí
Kolik cesta stojí je otázka, kterou vlastně dopředu nevíte. Pokud se podíváte na rezervační systémy, zjistíte cenu hotelů a budete mile překvapeni. Ceny hotelů tak aby jste měli vlastní pokoj a sociální zařízení jsou pro osobu od dvě stě padesáti korun za noc, což je dosti příznivé. Někdy seženete pokoj v bytě, kde je cena třeba sto padesát korun a služby od majitele bytu výborné. Samotná doprava po Rusku a Mongolsku je taktéž pro našince cenově přijatelná. Až se naučíte jezdit maršrutkami, tramvajemi, trolejbusy a autobusy, zjistíte, že ceny jsou více než dobré. Například jízda z města Irkutsk k jezeru Bajkal stojí maršrutkou ani ne padesát korun a je to sedmdesát kilometrů vzdálená cesta. Cestování po centrech měst je za jednu jízdu a platí se řidiči při výstupu většinou 20 rublů, někdy 25 rublů. Kurz rublu jsme dělili 2,8, takže jedna cena v přepočtu na české koruny stojí sedm nebo deset korun. Cenově náročná je příprava na cestu, jelikož třeba za vystavení a vyřízení víz agenturou, která se na toto specializuje nás vyšlo na deset tisíc na osobu. Také nákup letenky, kterou jsme koupili dosti v předstihu, ještě dříve, než jsme měli vyřízená víza nás vyšel na čtrnáct tisíc korun na osobu. Cena za letenku byla zpáteční, takže za oba lety. Letenku jsme kupovali s předstihem a dříve než jsme měli víza pro to, že cena byla přijatelná. Těsně před cestou by byla letenka dražší. Víza vyřizujete později z důvodu, že nejdříve je možné je podat tři měsíce před plánovanou cestou, dříve žádosti ambasáda nepřijímá. Také je dobré si nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz. My jsme nakonec žádný automobil řídit nemuseli, ale nevíte, co se přihodí a tak pro jistotu. Vystavení mezinárodního řidičského průkazu stojí padesát korun. Poté nesmíte zapomenout na cestovní pojištění.
Celková cena byla zhruba kolem 65 tisíc korun na osobu za zhruba 30 dní včetně letenek. Jednotlivé ceny se pokusím uvádět průběžně.
Cestovní pojištění do Ruska a Mongolska
Cestovní pojištění je kapitola sama pro sebe. Pojištění být musíte, už když podáváte žádost o samotná víza. Je dobré se pojistit v tomto případě na všechna rizika, která vás mohou potkat. Určitě nedoporučuji nějaké základní pojištění, ale vybírejte z těch dražších. Cena opravdu kvalitního cestovního pojištění nás vyšla na třicet dní zhruba na tisíc pět set korun na osobu, na obě destinace. Při výběru si důkladně zkontrolujte územní rozsah pojištění, tedy regiony kam jedete. Rusko je velká země a některé pojišťovny ji rozdělují na Evropskou a Asijskou část. Je podle mě důležité být pojištěn na celé Rusko, protože přestupovat budete v Moskvě a to jste ještě v Evropské části Ruska. Případně na cílovou destinaci u nás tedy Asijskou část, Mongolsko a tranzitní země.
Očkování je více než důležité
Žijeme v Praze v České republice a tak nás netrápí mnoho problémů ohledně nemocí. Pokud nás naši rodiče nechali očkovat a mě zcela jistě, jelikož to bylo povinné, tak se nemusíme některých nemocí bát. Ovšem pokud vyrážíte na daleké cesty jako je Sibiř či Mongolsko je očkování nutnost. Můj cestovatelský kolega domluvil konzultaci v očkovacím centru v Praze v nemocnici Bulovka. Samotná konzultace je zdarma a paní doktorka, ke které jsme se dostali, byla velice ochotná a vše nám vysvětlila a ohledně očkování nám také upřímně poradila. Během našeho rozhovoru kdy jsme paní doktorce řekli, jak hodláme cestovat a že v podstatě ani nevíme, kam se dostaneme a kde budeme bydlet, jsme dostali několik rad ohledně toho, že určitě nebudeme pít vodu nikde ze studánky, dále že určitě nebudeme jíst nic u stánků, že nebudeme pít nápoje z post mixu a vodu jako takovou si budeme kupovat balenou. Sami jsme nevěděli, jak to celé vlastně bude, ale paní doktorka asi věděla a tak nám doporučila očkování na žloutenku, tyfus, atd….. vakcíny, jsme si v lékárně nakoupily a v očkovacím centru nás naočkovali. Bylo to dobře, jelikož vše, co jsme neměli dělat, jsme nakonec udělali. Situace nás k tomu donutila, ale vlastně nám to ani nevadilo.
Vše tedy máme a můžeme se vydat na samotnou cestu. Odlet z Prahy a přílet do Irkutska a zajímavosti města popíšu v dalším článku.
Cesta jako taková probíhala v roce 2019, kdy jsme odlétali z Prahy 17.6.2019 a vraceli jsme se 16.7.2019